לוחות אם

ap104s3072  

לוח האם הוא המעגל המודפס הראשי של מחשב ה אישי (PC    ). 

כל הרכיבים החיוניים לפעולתו של המחשב האישי מהווים חלק אינטגראלי מלוח האם, או מחוברים אליו ישירות דרך חריצי הרחבה שונים.

רכיבים אלו כוללים את המעבד, הזיכרון, כרטיס המסך, כונני דיסקטים ותקליטורים ועוד.

כל לוח אם מבוסס על ערכת שבבים (Chipset    ) שאחראית על הגישור בין הרכיבים השונים המרכיבים את המחשב.

 ללוח יש גם יציאות שונות, שמאפשרות לחבר אליו ציוד היקפי, כמו יציאות עכבר ומקלדת מחשב,USB     שמחליפים לא מעט את חריצי ההרחבה

 יציאות טוריות, מקביליות ויציאות

בנוסף לרכיבים החיוניים ניתן לחבר ללוח האם רכיבים נוספים, באמצעות חריצי הרחבה מסוגים שונים ( PCI    , AGP    , EISA    , ISA    ) שהנפוצים בהם כרטיסי מסך, כרטיסי קול, כרטיסי רשת, כרטיסי מודם וכרטיסי וידאו. באמצעות חריצי הרחבה אלו היה ניתן להוסיף פונקציונאליות רבה לכל מחשב אישי. לכל חריץ הרחבה בנוסף לצורה החיצונית השונה מאפיינים שונים כמו למשל מהירות העברת הנתונים.

איכותו של המחשב נגזרת לא מעט מאיכותו של לוח האם. כך שיכול להיות שיהיו שני מחשבים שמורכבים בהם מעבדים ודיסקים זהים, אך אחד יהיה טוב יותר בשל העובדה שהותקן בו לוח אם איכותי יותר.

כיום לוחות האם העיקריים בנויים בצורה כזו שיהיו מתאימים לעבודה ולחיבור למעבדים של אינטל או של AMD    , זאת בשל ריבוי תצורות החיבור של המעבדים (כגון: LGA775     האופייני למעבדי אינטל החדשים, AM2     במעבדי AMD     החדשים, 939, 754 וכו').

ישנן חברות המייצרות לוחות אם שעליהם כבר משולבים רכיבי חומרה למחשב (המכונים ON     BOARD    ) כגון: כרטיס רשת, יחידת עיבוד גרפי, כרטיס קול וכדומה.

החברות העיקריות והידועות לייצור לוחות אם הינן:

 

Gigabyte

Asus

MSI

Intel

Asrock

Abit 


הדפסה   דואל